Youth Exchage Programme (YEP)

Programul Rotary Internațional de Schimb de Tineri (YEP) reprezintă o experienţă deosebită care face ca, în fiecare an, mii de tineri să călătorească în zone diferite ale lumii pentru a trăi şi a studia într-un mediu diferit de cel în care au trăit până atunci. Programul a început în prima jumătate a secolului al XX-lea în Europa, apoi în SUA, ca schimb de tineri ai familiilor rotarienilor, iar în timp a devenit accesibil tinerilor din comunităţile în care existau cluburi Rotary. În prezent sunt implicate peste 100 de ţări, scopul principal al acestui program fiind promovarea înţelegerii internaţionale, care oferă tinerilor o oportunitate unică de a-şi lărgi orizontul de cunoaştere. Impactul final pe care programul îl va avea asupra vieţii elevilor care au avut şansa să participe este inestimabil. În 2003, Clubul Rotary Baia  Mare a fost parte a acestui program prin intermediul unuia dintre membri, Alexandru Nicolici, care timp de un an, l-a gazduit pe Marcelo Garcia Martines, un tânăr venit din Brazilia în România să-şi continue studiile liceale.