Sprijin pentru Asociaţia Autism Baia Mare

Asociaţia Autism Baia Mare este un O.N.G. înfiinţat cu scopul de a apăra drepturile şi interesele persoanelor cu autism şi ale familiilor acestora. Sprijinul oferit de stat pentru un copil care suferă de autism este echivalentul a 120 €/lună până la vârsta de 18 ani după care, singura soluţie oferită de stat este internarea acestor tineri într-un ospiciu. Sursele de venit ale acestei asociaţii sunt orele de terapie, acţiunile de fundraising şi donaţiile.
A venit de la sine dorinţa clubului nostru de a ajuta aceşti părinţi care luptă împotriva neajunsurilor sistemului încercând să asigure un viitor copiilor lor. Clubul a semnat un Parteneriat cu Asociaţia Autism Baia Mare în vara anului 2012 şi a sprijinit această asociaţie de-a lungul ultimilor ani atât financiar cât şi prin activităţi de voluntariat.