Rotary Friendship Exchange

Primul program R.F.E. organizat de districtul nostru s-a desfăşurat în 2014 şi a reprezentat un schimb de prieteni între rotarieni şi familiile lor din Suedia, România şi Rep. Moldova. Din Districtul 2241 România şi Rep. Moldova au făcut parte alături de clubul nostru şi rotarienii din Deva şi Chişinău iar din partea Districtului 2400 Suedia au participat rotarieni din Kristianstad, Karlskrona, Ljungby şi Falkenberg. Cei doi rotarieni din clubul nostru, Stela Săsăran şi Violeta Gorduza, au experimentat cultura nordică şi au legat noi prietenii locuind în casele rotarienilor din Suedia. În plus, acest program a oferit un fundament puternic pentru desfăşurarea de activităţi internaţionale şi realizarea de noi proiecte. În urma vizitei făcute de rotarienii suedezi în octombrie 2014 în Maramureş, acest lucru s-a concretizat printr-o donaţie de 6000 SK ale cluburilor suedeze participante în program pentru unul din proiectele Clubului Rotary din Baia Mare.