Proiectul Internaţional “Tura pe Tisa”

Proiectul “Tura pe Tisa” care a avut loc în august 2011 a avut ca scop atragerea atenţiei comunităţii locale asupra vulnerabilităţii surselor de apă potabilă din bazinul carpatic. Tura pe Tisa aducea împreună pictori din ţările Asociaţiei Transfrontaliere a Cluburilor Rotariene din regiunea N-E a Carpaţilor care, timp de două săptămâni, au imortalizat diverse peisaje de pe râul Tisa, de la Sighetu Marmaţiei  din România, la Vynohradiv şi Cetatea Hust din Ucraina, până la Tiszabecs, Tokaj-Sarospatak şi Tiszafured din Ungaria. Tablourile artiştilor au fost expuse şi achiziţionate în urma unei expoziţii itinerante în ţările participante la proiect, iar suma colectată în urma vânzării tablourilor a fost donată unei grădiniţe din Sighetu Marmaţiei pentru reabilitarea sistemului de alimentare cu apă.