Proiect Districtual “ Promenada Inimilor”

Cluburile Rotary din Baia Mare, Primăria Municipiului Baia Mare, Fundaţia Română a Inimii şi Societatea Română de Cardiologie au lansat, în 2014, în Baia Mare, proiectul “Promenada Inimilor”. Proiectul a avut ca obiectiv conştientizarea locuitorilor municipiului nostru asupra importanţei mişcării zilnice ca parte a prevenţiei cardiovasculare şi încurajarea tuturor persoanelor, de toate vârstele, să facă mişcare. Proiectul a propus băimărenilor un traseu pentru promenada în lungime de 3,3 km, în Parcul Regina Maria, uşor de parcurs şi accesibil pe tot parcursul anului. Acest traseu este marcat şi poate fi utilizat de băimăreni şi în prezent.

În săptămâna premergătoare lansării, proiectul s-a marcat prin acţiuni de promovare a proiectului în scoli, instituţii şi spaţii publice. Tot în ideea mişcarii pentru sănătate, cele două cluburi Rotary au organizat în Baia Mare un maraton cu premii totale în valoare de 2 000 RON. Primii clasaţi în acest maraton au fost sprijiniţi de cluburile Rotary să participe la Maratonul Ştafetă organizat la Bucureşti unde echipa mixtă din Baia Mare s-a clasat pe locul 10 din 400 de echipe participante. În cadrul aceluiaşi maraton din Baia Mare am organizat şi concursul Veterani cu Inima de Aurformată din 8 persoane cu vârsta peste 60 de ani. Vasile Antal, în vârstă de 83 de ani, a primit din partea Clubului Rotary Baia Mare un weekend într-o staţiune balneo-climaterică din ţară.

Maratonul Internațional, BUCUREȘTI 2013
Maratonul ștafetă (4 X 10,548 Km)
Echipa ROTARY BAIA MARE: ANA HECICO, VASILE SCURTU, MIHAI HATOS, MARIUS BEȘE