Jazz progresiv cu Lucian Ban & Mat Maneri

Concertul de jazz progresiv susţinut în 2015 de pianistul român stabilit în SUA, Lucian Ban, nominalizat “Best European Jazz Musician”, împreună cu violonistul american Mat Maneri, nominalizat al “Premiilor Grammy”, a adus în Baia Mare un spectacol de zile mari cunoscătorilor acestui gen muzical. Un moment deosebit a fost si spectacolul de inceput al Norei Denes, profesor de vioara al LIceului de Arta Baia Mare si concurenta la emisiunea “Vocea Romaniei” din acest an, acompaniata la pian de Norbert Kaszta, care in 2013 a castigat o Bursa de Excelenta Rotary, oferita de clubul nostru. Banii obţinuţi din vânzarea biletelor la acest concert au spijinit financiar un alt proiect al clubului nostru destinat tinerelor talente, Festivalul de Teatru Contemporan pentru Tineret “ACTING”, care a avut loc în martie 2016.