Group Study Exchange (GSE)

În toamna anului 2005, cu sprijinul clubului Rotary Baia Mare, unul din tinerii din clubul Rotaract, Onoriu Dan, a fost selecţionat şi sprijinit, ca tânăr profesionist, să participe timp de o lună la programul rotarian Group Study Exchange, schimb realizat între Districtul 1040 North Yorkshire din Marea Britanie şi Districtul 2241 România&Rep. Moldova. Programul a inclus  atât vizite în ONG-uri şi unităţi de învăţământ, domeniu în care activează colegul nostru, cât şi  participări la şedinţele a şapte cluburi rotariene britanice precum şi la Conferinţa Districtuală din Marea Britanie. În urma acestui schimb GSE, clubul nostru a primit delegaţia GSE din UK, District 1040, condusă de rotarianul Roger Percival, şi formată din tinerii profesionişti: Tim Los, Christopher Bell, Laura Tweddle şi Julie Carlton. Aceştia au fost găzduiţi în familiile rotarienilor din Baia Mare.