Festivalul de Teatru Contemporan pentru Tineret ACTING

Ajunsă la a 3-a ediţie, Festivalul de Teatru Contemporan ACTING reuneşte în prezent liceeni talentaţi din diverse colţuri ale ţării (Bistriţa, Târgovişte, Panciu, Sebeş, Câmpeni, Vulcan, Sighet şi Baia Mare) iar prin sprijinul financiar oferit de Cluburile Rotary din aceste localităţi, proiectul s-a dezvoltat an de an. Participanţii la acest festival concurează pentru Marele Premiu dar beneficiază şi de ateliere teatrale pe diferite teme, de întâlniri cu personalităţi din lumea teatrului sau de spectacole de teatru profesionist. Juriul festivalului este format din cadre universitare, masteranzi și studenți de la Facultatea de Teatru şi Televiziune Cluj Napoca, regizori, actori.  Colaborarea cu această facultate de prestigiu dar şi prezenţa lor în juriu a făcut posibilă dezvoltarea proiectului într-unul de descoperire a tinerelor talente. Tânărul actor care primeşte premiul de interpretare are şansa unică de a intra direct la Facultatea de Teatru şi  Film din Cluj Napoca.