Festival Coral International Liviu Borlan -Premiul ROTARY pentru Promovarea Voluntară a Patrimoniului Cultural

Un adevărat “festin musical” a avut loc în luna septembrie 2015 în Baia Mare prin organizarea pentru a cincea oara a Festivalului Coral Internaţional “Liviu Borlan”. Valoarea artistică a festivalului a crescut de la an la an şi a ajuns cel mai mare festival concurs coral din România.  Juriul a fost compus din reprezentanţi ai şcolilor sau academiilor de muzică din Iaşi, Cluj, Bucureşti, Baia Mare, Chişinău, Minsk şi Gdansk, iar cele nouă coruri participante au venit din Bulgaria, Macedonia, Serbia, Letonia şi România. Clubul Rotary Baia Mare a oferit Premiul ROTARY pentru Promovarea Voluntară a Patrimoniului Cultural” Corului “Cantabile” din Panciu, diplomă înmânată de Dobrai Angela, Preşedintele clubului. Colegul şi prietenul nostru rotarian, Sasha Nicolici, ca Director Executiv al Asociaţiei “Prietenii Armoniei”, este organizatorul acestui festival.  Festivalul oferă spre redescoperire o valoroasă moştenire muzicală prin interpretarea creaţiilor şi prelucrărilor maestrului Liviu Borlan, iar prin faptul că toate corurile participante interpretează câte o piesă a compozitorului roman s-a dorit transmiterea acestor “bijuterii muzicale” şi dincolo de graniţe, pentru un schimb intercultural prin muzică.