Expoziţia de Pictură “Culoare pe Tisa”

Expoziţia itinerantă de pictură „Culoare pe Tisa, organizată de Clubul Rotary Baia Mare în 2014, a prezentat creaţiile a 18 artişti plastici din România, Ungaria şi Ucraina. Toate lucrările expuse au fost realizate în vara anului 2012, în cadrul proiectului „Tur pe Tisa” al Asociaţiei Cluburilor Rotary din Carpaţii de Nord-Est. Artiştii au petrecut 10 zile într-un periplu pe malurile râului Tisa, realizând un număr de 53 obiecte de artă. Toate obiectele de artă realizate pe parcursul desfăşurării proiectului au fost donate Cluburilor Rotary participante, pentru a fi valorificate, iar sumele colectate au finanţat realizarea instalaţiei de alimentare cu apă potabilă pentru o grădiniţă din Sighetu Marmaţiei.