Club Rotary Baia Mare

Proiecte pentru viitor

Scurt istoric

La data de 29 octombrie 1996 se înfiinţează Clubul Rotary Baia Mare, iar la 14 februarie 1997 a avut loc înmânarea Cartei către Preşedintele Fondator al clubului, Victor Gorduza. Clubul a început cu 45 de membri, numiţi simbolic “Membri Fondatori”, iar pe parcursul a 20 de ani şi-a schimbat componenţa.

De-a lungul timpului, clubul a pierdut membri dragi (Victor Gorduza – Preşedinte Fondator, Alexandru Ţăgârlaş – Preşedinte 1999-2000 şi Dorel Cherecheş – membru) şi a primit noi membri din diverse domenii de activitate. Bazat pe principiul rotaţiei, în fiecare an, unul din membri preia funcţia de Preşedinte şi, sub îndrumarea lui, clubul iniţiază noi proiecte sau le continuă pe cele cu tradiţie.

Cine suntem?

În cei 20 de ani de activitate, Clubul Rotary Baia Mare a iniţiat, dezvoltat sau sprijinit financiar un număr foarte mare de proiecte, în multe cazuri în parteneriat cu cluburi rotariene din alte ţări. Beneficiarul acestor proiecte a fost întotdeauna COMUNITATEA, fiind vorba de proiecte realizate în beneficiul copiilor, persoanelor cu neajunsuri şi seniorilor.

Am sprijinit cultura în toate formele ei (concerte, expoziţii, festivaluri) şi am chemat cultura să ne ajute să atragem comunitatea, să primim sprijin din partea acesteia pentru a colecta fonduri pentru soluţionarea unor probleme din comunitatea băimăreană sau pentru a răsplăti talentul băimărean. Am contribuit la primii paşi în dezvoltarea unor ONG-uri care astăzi sunt cunoscute pe plan naţional (HHC sau Asociaţia Autism Baia Mare). În spriritul prieteniei rotariene am dezvoltat proiecte în judeţele vecine sau am sprijinit proiecte rotariene din ţările vecine.

Membri fondatori Rotary Club Baia Mare

• Blaga Lucian